• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı

BURDUR (AA) – Burdur'da Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında, "Honamlı Keçi ve Teke Güzellik Yarışması" düzenlendi.

Burdur ve ilçelerinden çok sayıda yetiştiricinin hayvanlarıyla katıldığı yarışma renkli görüntülere sahne oldu.

Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, yarışma öncesi yaptığı konuşmada, en güzel teke, koç ve oğlakların yarışacağını söyledi.

Burdur denildiğinde akıllara Teke Yöresi geldiğini aktaran Yıldız, "Bu coğrafyada siz yetiştiriciler karda, kışta, çamurda her şartta üretmeye devam ediyorsunuz. Bu, bizim için çok önemli. Çünkü bu ülkenin tarımı ve hayvancılığı üreterek gelişecek." diye konuştu.

Konuşmanın ardından hayvanlar, yetiştiricileriyle jüri üyelerinin karşısına çıktı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi akademisyenlerinden ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ekiplerinden oluşan jüri üyeleri, yarışmada hayvanların vücut ölçüleri, yaşları, boynuz yapısı, ırk özellikleri ve vücut uyumu kriterlerine göre seçimlerini gerçekleştirdi.

Yapılan değerlendirmede en güzel damızlık teke yarışmasında yetiştirici Tahsin Gülcan'ın "Sultan Murat" adlı tekesi birinci, Hayrettin Akan'nın tekesi ikinci, Zafer Ünsal'ın tekesi üçüncü oldu. Merinos koç yarışmasında ise Mehmet Tarın'nin "Gabeş" adlı koçu birinci, Rasim Akalın'ın koçu ikinci ve Halil Savaş'ın koçu üçüncü oldu.

En güzel damızlık adayı oğlak yarışmasında ise Mustafa Özder'in "Boncuk" adlı oğlağı birinci oldu, Rıza Olgun'un oğlağı ikinci, Mehmet Can'ın oğlağı da üçüncü seçildi.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Burdur Koç Oğlak Teke

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?