• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sakarya'da patileri kesilen yavru köpeğin ölümü

Sakarya'da patileri kesilen yavru köpeğin ölümü

ADANA (AA) – Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda patileri kesilmiş halde bulunan ve tedavi altına alındıktan sonra ölen yavru köpekle ilgili Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri olayı kınadı.

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, eski adliye binası önünde yaptığı açıklamada, yavru köpeğin hunharca öldürülmesiyle ilgili cumhurbaşkanı adayları ve siyasi parti liderleri de dahil olmak üzere bu toplumsal soruna değinerek, düşüncelerini paylaşıp hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'de hayvan haklarının korunmasına dair, etkili caydırıcı bir yasal düzenlemenin gerekli olduğunu ifade eden Küçük, "TBMM alt komisyonlarında bulunan yasa taslağının gözden geçirilerek, güncellenerek bir an önce yasallaşması en büyük dileğimiz. Hayvan hakları, yaşam hakkı, toplumsal düzenin sosyal yaşamın olmazsa olmazı. Bizler, bu hakkı sonuna kadar savunmaya, hayvan hakları yasası çıkana kadar bu çabayı ortaya koymaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Küçük, bu konunun ilköğretimden itibaren müfredata zorunlu ders olarak koyulması gerektiğini belirtti.

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Gülşah Görür ise, Sapanca'da yavru köpeğin öldürülmesinin hayvanlara karşı yıllardır aralıksız ve dozu arttırılarak uygulanan zulmün bir sembolü haline geldiğini kaydetti.

Yavru köpeğin bakışlarının, yaşama tutunmak için verdiği mücadeleyi hiç unutmayacaklarını ifade eden Görür, olayın hesabını adalet önünde sormak üzere tüm yaşam hakkı savunucuları olarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Görür, hayvan hakları alanında acilen doğru, yeterli ve uygulanabilir yasal düzenlemelerin yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Baro Başkanı Küçük ve Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri, Sapanca'da yavru köpeğin öldürülmesiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Milletvekili adaylarının da yer aldığı basın açıklamasında bazı kişilerin kedileriyle katıldığı görüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?