• DOLAR
  5,4715
  % 0,47
 • EURO
  6,2062
  % 0,59
 • ALTIN
  229,2984
  % 0,09
 • BIST
  104.595
  % 1,25
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 Komutanı Obe, Mersin'de

NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 Komutanı Obe, Mersin'de

MERSİN (AA) – NATO'ya bağlı Daimi Deniz Görev Grubu-2 Komutanı Tuğamiral Mike Utley Obe ve beraberindeki 8 kişilik görev grubu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan’ı ziyaret etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Obe'nin 8 kişilik görev grubuyla birlikte ziyareti gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Obe, NATO Görev grubunu Mersin'e getirmekten büyük onur duyduğunu bildirdi.

Görev grubunda önemli bir Türk mevcudiyeti olduğunu, bu yüzden çok şanslı olduğunu ifade eden Obe, şunları kaydetti:

"NATO müttefikleri olarak birlikte çalışmamız ve iş birliği yapmamız oldukça önemli. Ortak savunma ve güvenliği birlikte sağlayabiliriz. Bizim görevimiz önemli parçadan oluşuyor. Birincisi Akdeniz ve Karadeniz'de askeri, güvenlik ve insan yardım gerekleri için her an göreve hazır bir kuvvet oluşturmak. İkincisi sadece NATO üyelerine değil aynı zamanda NATO'nun işbirliği yaptığı dost ülkelerle savunma iş birliği alanları geliştirmek. Üçüncüsü ise NATO olarak bölgedeki NATO üyesi olmayan ülkelerle iş birliği geliştirmek ve yaygınlaştırmak konusunda önemli bir üs görevi üstleniyoruz. Görev grubumuzun bir parçası yasa dışı göç faaliyetini önlemek ve ortaya çıkabilecek korkunç sorunları önlemek için Ege Denizi'nde bulunuyor."

Obe, Mersin'e gelmek ve önemli yerleri ziyaret etme şansı bulduğu için çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

– "Terörle mücadele konumuzu NATO üyelerine anlatmakta zorluk çekiyoruz"

Başkan vekili Tufan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin uzun yıllardır NATO çatısı altında olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin uzun zamandır çok hayati derecede önemli bir terör olayı yaşadığını belirten Tufan, "Terörle mücadele konumuzu NATO üyesi dostlarımıza anlatmakta zorluk çekiyoruz. Konuyu insan hakları konusu gibi algılıyor olabilirler ama bu doğru değil. Bu terörün tamamen dış kaynaklı olduğuna inanıyoruz. Bizim doğu ve güneydoğumuzu Türkiye'den ayırma düşüncesinde olduklarına inanıyoruz. Ciddi endişelerimiz var. Vatanımızın bütünlüğünü korumak istiyoruz. Bu yüzden terörle mücadele ediyoruz ama bunu NATO üyesi dostlarımıza anlatamıyoruz." diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?