• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kırtasiyeci ve fotoğrafçılar kayıt dışından dertli

Kırtasiyeci ve fotoğrafçılar kayıt dışından dertli

ANTALYA (AA) – Antalya'da faaliyet gösteren kırtasiye ve fotoğrafçılar, kayıt dışı çalışanlardan şikayetçi oldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Kırtasiye, Fotoğraf ve Tercümanlık Faaliyetleri Meslek Komitesi ile Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası yönetiminden oluşan heyet, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Vergi Dairesi Başkanlığını ziyaret etti.

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu'nun başkanlığındaki heyet, sektörel konularda sorunlar ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ziyaretinde sektör temsilcileri tarafından, Antalya'da faaliyet gösteren ve bayiliğini aldığı yardımcı ders kitapları için okullarda sadece tanıtım yapması gereken bazı firmaların kitap satışı da gerçekleştirdiği kaydedildi. Bu tür sorunların daha çok Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görüldüğü, bu durumun ele alınması gerektiği ve sektörde yardımcı ders kitapları satan diğer sektör mensuplarına karşı haksız rekabet ortamı yarattığı ifade edildi.

Bu nedenle, okullara gelen bu tür firma temsilcilerinin sadece kitap tanıtımı yapmasının sağlanması, ayrıca okullarda yardımcı ders kitaplarının tanıtımını yapacak olan kırtasiyeciler ile fotoğraf ve video çekimi yapacak olan fotoğrafçılardan da mutlaka oda kimlik kartlarının istenmesi gerektiği yönünde görüş belirtildi.

Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, gerek devlet okulları gerekse de özel okullarda gerekli denetimlerin yapıldığını belirterek, gerekli önlemlerin alınması için heyetin önerilerinin bir yazı ile okullara da yazılacağını ifade etti.

Heyet daha sonra Antalya Vergi Dairesi Başkan Vekili Metin Uzun'u makamında ziyaret etti.

Uzun, kayıt dışının ülkemizin genel sorunu olduğunu, buna karşın belli periyotlarla sahada denetimler yaptıklarını belirterek, kayıt dışı çalışan, fiş ya da fatura kesmeyenler hakkında somut verilere ulaşılması halinde kendilerinin bilgilendirilmesi halinde gerekli yasal işlemleri yapacaklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?