• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Alata'da ana arı yetiştiriciliği eğitimi

Alata'da ana arı yetiştiriciliği eğitimi

MERSİN (AA) – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Arıcılık Bölümünde, arıcılara ana arı yetiştiriciliği konusunda uygulamalı eğitim verildi.

Arıcılık Bölümü Başkanı Hamza Başaran, gazetecilere yaptığı açıklamada, arı yetiştiricilerine özellikle kaliteli ana arı nasıl yetiştirilir, mevzuata göre ana arı işletmesi nasıl kurulur, nasıl denetlenir gibi konuları işlediklerini, Mersinli arıcıların yanında eğitime Bartın'dan da arıcıların katıldığını söyledi.

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığının daveti üzerine verilen eğitime 34 ana arı yetiştiricisinin katıldığını, eğitimde uygulamalarda gösterildiğini anlatan Başaran, "Türkiye kovan başı bal üretimi 16 kilogramla dünya ortalamasının altında. Bunun sebeplerinden en önemlisi kaliteli ve yeterli sayıda ana arı üretiminin olmamasıdır. Türkiye'de kayıtlı 123 ana arı işletmesi bulunuyor ve kapasitesi de 300 bin civarında. Türkiye'de 8 milyon arılı kovan olduğu ve 2 yılda bir ana arının değiştirilmesi gerektiği hesabıyla yılda 4 milyon kaliteli ana arıya ihtiyaç var." dedi.

Başaran, bu bilinçle arıcıların istekleri doğrultusunda açılan kursta teorik ve uygulamalı olarak ana arı yetiştiriciliğinin tüm inceliklerinin anlatıldığını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
eğitim

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?